خدمات ساختمانیرپورتاژ آگهیشرکت یا دفاترمقالاتوبلاگ

شرایط شکایت از پیمانکار ساختمان

شکایت از پیمانکار به دلیل مختلفی از جمله، تاخیر در ساخت، تعطیل کردن پروژه بدون اطلاع کارفرما، استفاده از مصالح و تجهیزات نامرغوب و یا سایر دلایل باشد. برای شکایت از پیمانکار ساختمان باید به دادگاه محل اجرای پروژه مراجعه کنید. توصیه ما استفاده از وکیل پیمانکاری برای هرگونه اقدام در این زمینه می باشد. چون طرح دعوا علیه پیمانکار ساختمان یک اقدام حقوقی مهم است که کوچکترین اشتباه ممکن است موجب ورود زیان های مالی سنگین به شما گردد.

شکایت در مورد قرارداد پیمانکاری حقوقی است یا کیفری؟

با توجه به نوع اختلافی که بین طرفین قرارداد پیمانکاری وجود دارد، این شکایت می تواند حقوقی باشد یا کیفری. به عنوان مثال اگر موضوع اختلاف تاخیر در تحویل پروژه باشد، موضوع دعوا حقوقی می باشد و در دادگاه های حقوقی مورد بررسی قرار می گیرد. اما اگر به عنوان مثال موضوع دعوای طرفین خیانت در امانت از سوی پیمانکار باشد، این یک دعوای کیفری می باشد و در دادسرای عمومی انقلاب محل اجرای پروژه مورد رسیدگی قرار می گیرد.

شکایت حقوقی از پیمانکار ساختمان در چه دادگاهی رسیدگی میشه؟

دعوا اگر حقوقی باشد می تواند در دادگاه محل اجرای پروژه، دادگاه محل انعقاد قرارداد و یا دادگاه محل اقامت خوانده مورد رسیدگی قرار گیرد. تعیین هر یک از این دادگاه ها باید با توجه به خواسته کارفرما یا پیمانکار و الزاما با نظر وکیل متخصص قرارداد پیمانکاری صورت گیرد، چرا که این اقدام یک کار تخصصی می باشد و بدون مشاوره با وکیل قابل انجام نیست.

شکایت کیفری از پیمانکار ساختمان کجا رسیدگی میشه؟

اگر شکایت کیفری باشد در دادسرای محل اجرای پروژه مورد رسیدگی قرار می گیرد. چون مطابق قانون صرفا دادسرای محل وقوع جرم صلاحیت رسیدگی به جرم های حادث شده در آن محدوده را دارد و سایر دادسراها و دادگاه ها فاقد صلاحیت برای رسیدگی به این جرایم می باشند.

مشاوره با وکیل پیمانکاری

با توجه به اینکه دعاوی پیمانکاری یک اقدام حقوقی بسیار حساس و تخصصی می باشد و عدم مشاوره با وکیل در این زمینه ممکن است تبعات سنگینی برای شما به دنبال داشته باشد، الزاما شما نیاز به وکیل با تجربه و متخصص در این زمینه دارید تا با خیالی آسوده دعوای خود را علیه پیمانکار ساختمان مورد نظر مطرح کنید.

شکایت به دلیل تاخیر در تحویل پروژه

شکایت از پیمانکار ساختمان ممکن است به دلیل تاخیری باشد که پیمانکار در تحویل پروژه دارد. این یک دلیل رایج برای طرح شکایت از سوی کارفرمایان می باشد. چون دلایل و مشکلات زیادی ممکن است در طول مدت اجرای پروژه به وجود بیاید و موجب شود که پیمانکار نتواند پروژه را در مدت پیش بینی شده تحویل دهد. لذا این امر موجب می شود که کارفرما اقدام به طرح شکایت علیه پیمانکار مورد نظر نماید و تقاضای پرداخت ضرر و زیان از سوی پیمانکار را به دادگاه تقدیم کند.

شکایت به دلیل تعطیلی کارگاه بدون اطلاع کارفرما

تعطیلی کارگاه بدون اطلاع کارفرما معمولا مربوط به زمانی است که بین کارفرما و پیمانکار در خصوص مبلغ قرارداد و یا نحوه پرداخت مطالبات پیمانکار اختلاف ایجاد می گردد. در این شرایط تنها اهرم فشار پیمانکار بر روی کارفرما تعطیلی کارگاه می باشد و سعی می کند از این راه مطالبات خود از کارفرما را وصول نماید. راه مقابله با این موضوع استفاده از وکیل با تجربه در زمینه قراردادهای پیمانکاری میباشد.

شکایت برای فسخ قرارداد پیمانکاری

شکایت برای فسخ قرارداد پیمانکاری مربوط به زمانی است که کاسه صبر کارفرما لبریز شده و به هیچ عنوان تصمیم بر ادامه همکاری با پیمانکار ندارد. در این شرایط وکیل پیمانکاری قرارداد بین کارفرما و پیمانکار را بررسی می نماید و با توجه به مفاد قرارداد راهکار مناسب برای فسخ قرارداد را به پیمانکار ارائه می کند. فسخ قرارداد اقدامی نیست که کارفرما یا پیمانکار بدون دلیل بتوانند انجام دهند، فسخ نیاز به دلیل محکمه پسند دارد. بنابراین اگر قصد فسخ قرارداد پیمانکاری را دارید ابتدا به وکیل مراجعه نمایید تا با بررسی قرارداد، به شما دلیل فسخ را ارائه کند و سپس شما اقدام به طرح دادخواست نمایید.

شکایت به دلیل استفاده از محصولات بی کیفیت

شکایت از پیمانکار ممکن است به دلیل استفاده پیمانکار از تجهیزات و وسایل نامرغوب باشد. کارفرما معمولا در قرارداد نوع و کیفیت محصولات مورد نظر را درج می کند. در بعضی از موارد ممکن است پیمانکار از محصولات و تجهیزات بی کیفیت در پروژه استفاده کند. این امر سبب می شود که کارفرما اقدام به طرح دعوا علیه پیمانکار نماید و مطالبه خسارت کند.

موسسه حقوقی و داوری امین عدالت کبریا

موسسه حقوقی امین عدالت کبریا به نشانی تهران، خیابان کریم خان زند، خیابان نجات الهی شمالی، کوچه ژاله پلاک۱ ، واحد۱ با کادری مجرب از وکلای پایه یک دادگستری که دارای تجربه و تخصص کافی در زمینه دعاوی پیمانکاری می باشند، آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد. شما می توانید از طریق شماره تماس های موسسه و یا از طریق پیام رسان های مختلف با ما در ارتباط باشید و از خدمات موسسه بهره مند شوید.

توجه : این مطلب، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و فوت و فن ساختمان در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا