رپورتاژ آگهیمحصولات ساختمانیمقالاتوبلاگ

لوله کاپرنیکل

لوله کاپرنیکل (Copper-Nickel Tube) لوله‌ای است که از آلیاژ مس و نیکل تشکیل شده است. این آلیاژ به عنوان یک جزء مقاوم در برابر خوردگی و سایر عوامل آب شور، اسیدها و بازها مورد استفاده قرار می‌گیرد. لوله کوپرونیکل (Cupronickel) یا همان لوله کاپرنیکل به دلیل ویژگی‌های خاص خود، به طور گسترده در صنایع دریایی و تولید انرژی دریایی استفاده می‌شود.

لوله کاپرنیکل ریتیوب چیلر جذبی

لوله کاپرنیکل (۹۰ /۱۰) جهت تعویض لوله های چیلر جذبی و ساخت کندانسور آب شور قابل استفاده میباشد . از نظر ترکیبات شیمیایی با استاندارد ASTM آمریکا B111C70600 می باشد . یکی از کاربرد های لوله آلیاژی مس نیکل استفاده در آب شور دریا , جهت ساخت تاسیسات آب شیرین کن و ایستگاه های برق که با جذر و مد آب کار می کنند , می باشد . اگر چه مس کاربرد بسیاری دارد اما مقاومت به خوردگی آن در مقایسه با آلیاژهای برنجی ( آدمیرال تی ) و کاپرنیکل کمتر است . عملکرد بالای این آلیاژها ناشی از خصوصیاتی چون عدم خوردگی در آب دریا , مقاومت در برابر سایش و رسوب می باشد . نرخ خوردگی متوسط این آلیاژها از ۲ تا ۱۲ میکرومتر در سال می باشد .

کاربرد لوله کاپرنیکل در صنعت

کاپرنیکل به دلیل ویژگی و قابلیت ساختارپذیری خوبی که دارد در صنایع مختلفی از جمله موارد زیر کاربرد دارد:

 • الکترودهای صنعتی ماشین آلات
 • کابل خنک کننده آب و گاز
 • پوشش لمینت صنعتی
 • ترانسفورماتورهای جوشکاری
 • صنایع کشتیرانی و کشتی سازی
 • مخازن خنک کننده آب دریا
 • بخاری و گرم کن آب شور جهت پرورش گیاهان دریایی
 • خازن‌های توربین بخار
 • مبدل روغن و نفت
 • کنداکتورهای صنعتی
 • استفاده در تجهیزات نظامی
 • صنایع شیمیایی و پتروشیمی
 • صنایع الکترونیکی

کندانسور کاپرنیکل

کندانسور کاپرنیکل یکی از اجزای مهم در سیستم‌های تبرید و تهویه مطبوع است. این قطعه وظیفه دفع گرما از مبرد به محیط را بر عهده دارد. کندانسور آبی ، یا دستگاه تقطیر کننده، در انواع مختلف و اندازه‌های متعدد تولید می‌شود تا به منظور تغییر فاز سیالات از حالت بخار (گازی) به حالت مایع از آن استفاده شود.

کندانسورها نقش مهمی در عملکرد صحیح سیستم‌های تبرید و تهویه مطبوع دارند. کندانسور سالم می‌تواند به حفظ دمای مناسب در محیط کمک کند و از آسیب رسیدن به سایر اجزای سیستم جلوگیری کند.

کندانسورها در انواع مختلف آبی و هوایی، برای کاربرد‌های مختلف از جمله سردخانه، چیلر و … تولید می‌شوند⁴. اما وظیفه اصلی تمامی آن‌ها یکسان است. کندانسورها به عنوان یکی از مهم‌ترین اجزای این تجهیزات، مسئولیت خنک کردن سیالات و کنترل دما را بر عهده دارند.

کندانسورهای کاپرنیکل به دلیل خواص خاص خود در صنایع مختلفی مانند صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، دریایی و … کاربرد دارند. این کندانسورها به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی، دما و فشار بالا، گزینه مناسبی برای استفاده در شرایط سخت صنعتی هستند.

کاربرد کاپرنیکل تیوب (لوله کوپرنیکل)

کاپرنیکل تیوب یک نوع خاص از لوله کاپرنیکل است که برای کاربردهای خاصی مانند انتقال مایعات با دما و فشار بالا، استفاده می‌شود. این تیوب‌ها به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر خوردگی، دما و فشار بالا، گزینه مناسبی برای استفاده در شرایط سخت صنعتی هستند.

کاربردهای آلیاژ کاپرنیکل در لوله‌های مبدل حرارتی، کندانسور، صفحات لوله، لوله‌کشی، اتصالات، جعبه‌های آب و پمپ‌ها در اجزای آب دریا استفاده می‌شوند. آنها در سیستم‌های فشار بالا در طراحی سیستم آب دریا استفاده می‌شوند. نیروگاه‌های تولید برق، صنایع نفت دریایی، کارخانه‌های نمک‌زدایی و تأسیسات کشتی‌سازی همگی از این آلیاژ برای مقاومت در برابر خوردگی و استحکام بالا استفاده می‌کنند. این آلیاژ را می‌توان در دماهای برودتی و در دماهای بالا به طور یکسان استفاده کرد.

لوله‌های کاپرنیکل تیوب به دلیل رسانایی حرارتی بالای خود، بیشتر در بویلرها، مبدل‌های حرارتی و کندانسورها استفاده می‌شوند. لوله‌های کاپرنیکل را می‌توان به راحتی جوش داد و در مقاومت در برابر سوراخ شدن خوب است. به همین دلیل می‌توان از لوله‌های مسی در خطوط آب زیرزمینی استفاده کرد. این لوله در برابر رسوب زیستی یا تجمع موجودات روی آن نیز مقاوم هستند. به همین دلیل از مس در بدنه قایق‌ها استفاده می‌شود تا از به هم ریختگی موجودات آبزی روی بدنه جلوگیری شود.

توجه : این مطلب، یک تبلیغ رپورتاژ بوده و فوت و فن ساختمان در محتوا و محصولات آن هیچگونه نظری و مسئولیتی ندارد.

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا