خدمات ساخت و سازفن بازسازی ساختمانوبلاگ

ساختمان چیست؟

ساختمان چیست

مهندسی ساختمان یکی از مهمترین بخش های مهندسی عمران است که دانش فنی و علمی را در پروژه های ساختمانی زیربنایی به کار می گیرد. در حالی که مهندسی بر طراحی و مدیریت ساخت و ساز مرتبط با نظارت بر ساخت و ساز واقعی تمرکز دارد، مهندسی ساخت و ساز اغلب ترکیبی از تمام رشته ها را نشان می دهد و  طراحی و مدیریت یا اجرای یک پروژه را ایجاد می کند.
مهندسان ساختمان ممکن است دارای پیشینه تحصیلی در هر دو سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین تجربه در تکنیک های مدیریت ساخت و ساز باشند. مهارت های آنها می تواند به طور گسترده ای در صنعت معماری، مهندسی و ساخت و ساز اعمال شود.

انجنیری ساختمان یا رشته ساختمانی یکی از رشته های پر اهمیت و جذاب در مجموعه رشته های انجنیری و عموم رشته ها در امتحانات کانکور بوده که همه ساله داوطلبین در امتحانات سراسری کانکور کشور می تواند طی رقابت آزاد و با کسب نمرات بلند در میان مجموعه رشته های مهم دیگر آنرا انتخاب کند.

انجنیری ساختمانی یک رشته تخصصی و مسلکی انجنیری بوده که  با دیزاین و اعمار ساختمان و حفظ ومراقبت زیر بنا ها سرو کار داشته و خدمات عام المنفعه شامل ساختمان های تعمیراتی تجارتی و صنعتی، سرکها، میدان های هوایی، پل ها، راه آهن، کانالها، بند ها، بندر ها، ساختمان تونل ها و امور محیط زیست مانند (دستگاه تصفیه آب و فاضلاب، شبکه جمع آوری فاظلاب، شبکه آبرسانی و آبیاری) وغیره را ارایه می نماید.

پیشرفت سریع جوامع و نیازهای روز افزون آنها به انجام طرحهای مختلف ساختمانی از یک طرف و رشد و توسعه علوم مختلف از طرف دیگر، ایجاب می نماید تا با یک برنامه ریزی صحیح و همه جانبه و پرورش استعدادهای جوان و انجنیران مجرب و نیز استفاده خوب از ابزار و امکانات موجود در جامعه ، گامی بلند در جهت ترقی و تعالی جامعه محسوب می شود.

طراحی ویلا کلاسیک

تاریخچه ی انجنیری ساختمان به اصطلاح Civil engineering به قرن هجدهم بر می گردد. در آن زمان انجنیری ساختمان در مقابل انجنیری نظامی Military engineering قرار داشت. اصطلاحی که به همه ی امور انجنیری که به مسایل ساخت و ساز بناهای دست ساز بشر باز می گشت.

مانند سدها ویا بند ها، ساختمان ها، پل ها و کانال ها گفته می شد. البته طی گذشت سال های متمادی و با پیشرفت علم و تخصصی شدن علوم، به مرور زمان به علوم مختلف، از جمله مکانیک Civil engineering جدا شده اما این اصطلاح هم چنان نام خود را برای انجنیری ساختمان حفظ کرد.

این رشته به منظور تربیت مهندسان طراح ، محاسبه و اجرای پروژه های ساختمانی، صنعتی ، راه سازی و تاسیسات آبی و نظارت بر حسن اجرای طرحهای ساختمانی در زمینه های فوق و همچنین همکاری با مهندسان مشاور یا محاسبه در زمینه های یاد شده ، به وجود آمده است.

 قسمت عمده دروس این رشته را مجموعه متنوعی از دروس نظری و پروژه های طراحی و دیزاین تشکیل می دهد و کنار آنها تعدادی دروس آزمایشگاهی و فابریکه ای و نیز دو دوره کارآموزی در طی دو تابستان پیش بینی شده است.

با توجه به سیاستهای ساختمانی و سرمایه گذاریهای دولت برای ایجاد ساختمانها، سرک ها، پلها، سدها، نیروگاههای هسته ای و حرارتی ، رفع نیازهای ساختمانی در زمینه مسکن و تاسیسات آبی جهت تامین آب آشامیدنی شهرها و روستاها همچنین بازسازی مناطق جنگ زده اهمیت این رشته مشخص می شود.

 فارغ التحصیلان این رشته می توانند در وزارتخانه ها (نظیر وزارتخانه های اهیا و انکشاف دهات، شهرسازی و مسکن) و شرکتهای دولتی و شرکتهای خصوصی و انجنیران مشاور به کارهای طراحی، دیزاین، محاسبه و اجرا بپردازند.

در شرایط حاضر فارغ التحصیلان این رشته می توانند دوره های مختلف آموزیشی نظری و کورس های کمپیوتری مانند آموزش سافتویر های مربوط به انجنیری و مطالعه مسائل مربوط به طراحی و دیزاین ساختمانها، دیزاین سرک ها، ساختمان های آبی (دیزاین ساختمان های هایدرولیکی و مسائل آبی دیگر در ارتباط با بند ها) در داخل کشور و در مراکز آموزشی تحصیلی ادامه دهند.

● کاربرد و زیر شاخه ها

هدف از این رشته تربیت نیروهای متخصص است که بتوانند در پروژه های مختلف ساختمانی در زمینه دیزاین و اعمار ساختمان و حفظ ومراقبت زیر بنا ها سرو کار داشته و خدمات عام المنفعه شامل ساختمان های تعمیراتی تجارتی و صنعتی، سرکها، میدان های هوایی، پل ها، راه آهن، کانالها، بند ها، بندر ها، ساختمان تونل ها و امور محیط زیست مانند (دستگاه تصفیه آب و فاضلاب، شبکه جمع آوری فاظلاب، شبکه آبرسانی و آبیاری)غیره مسوولیت طراحی، دیزاین ، محاسبه، اجرا و نظارت بر اجرا را بر عهده گیرند.

مهندس ساختمان چه می کند

مهندسان ساختمان فرآیندهای ساخت و نگهداری زیرساخت های دنیای ما را طراحی و اجرا می کنند. ابزارهای حرفه ای برای مهندس ساختمان موفق امروزی عبارتند از: ریاضیات، مهارت های کامپیوتری خلاقیت .

یک مهندس ساختمان تمایل به استفاده از روش های علمی و مهندسی مختلف برای درست کردن سازه های مختلف مانند پل ها، فرودگاه ها، ساختمان ها، استادیوم ها، سدها و بزرگراه ها را داراست.

یک مهندس ساختمان باید در داخل و خارج از منزل ابتکار و اخلاق کاری قوی و توانایی همکاری با افراد مختلف و همچنین مهارت های ارتباطی خوب و تمایل به یادگیری در یک محیط دائما در حال تغییر را داشته باشد

منبع :  ساخت و ساز

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا