طراحی ویلافن طراحی ساختمانوبلاگ

مراحل طراحی ساختمان مسکونی چیست؟

ساخت ویلا کوچک اهمیت یک نمای خوش ساخت را می توان به لباس خوب تشبیه کرد. اولین برداشت ها آخرین برداشت ها هستند. یک نمای خوب طراحی و اجرا شده بدون شک بخش بسیار مهمی از طراحی ساختمان های مسکونی است و باید به آن توجه کرد.

در معماری ساختمان های مسکونی، نما اغلب مهم ترین جنبه طراحی است زیرا لحن را برای بقیه ساختمان تعیین می کند. از منظر مهندسی، نما به دلیل سهم آن در بهره وری انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است. نقشه های خوب طراحی شده به موفقیت رسیدن هر کسب و کاری کمک می کند.

  • یک رابط بین محیط داخلی و خارجی فراهم کنید.
  • اجازه دسترسی به سطوح روشنایی قابل قبول و تماس بصری با فضای باز را بدهید.
  •  مقاومت در برابر آب و هوا، از جمله کنترل جریان هوا، مقاومت در برابر باد و انسداد آب.
  • پنجره های قابل باز شدن و تهویه مناسب را برای ساختمان حتما فراهم کنید.
  • عایق صوتی و حرارتی مناسب برای جلوگیری از نفوذ سرما در فصل های سرد
  • کنترل انرژی خورشیدی بعنی طراحی پنجره های مناسب جنوبی

مراحل طراحی پلان ساختمان مسکونی

( قسمت ۲) 

تصمیم‌گیری در مورد نحوه موقعیت دهی اتاق خواب‌ها و حمام نسبت به هم

طراحی ویلا کلاسیک در این قسمت از طراحی باید کمی دقت به خرج دهید و حالت‌های مختلف جانمایی اتاق خواب‌ها را بررسی کنید و بهترین تصمیم را در این مورد بگیرید.

در طراحی اتاق خواب‌ها به این نکات توجه کنید:

حتما یکی از اتاق خواب‌ها را مربوط به مساحت آن، به‌عنوان اتاق خواب والدین، بزرگ‌تر از سایر اتاق‌ها طراحی کنید. سعی کنید مساحت اتاق والدین کمتر از ۱۵ متر مربع نباشد.

حتما برای اتاق خواب‌ها یک فیلتر ورودی در نظر بگیریم و دقت کنیم دروازه اتاق‌ها از سایر قسمت‌های منزل به طور مستقیم قابل رویت نباشد. حتی‌المقدور دروازه اتاق خواب والدین از اتاق خواب فرزندان فاصله داشته باشد و به هم چسبیده نباشد. حتما همه اتاق خواب‌ها دارای کمد با عرض استاندارد ۶۰ سانتی‌متر باشند. بهتر است عمق یکی از کمدها برای قرارگیری رختخواب ۸۰ یا ۱۰۰ سانتی‌متر باشد. حمام در نزدیکی اتاق خواب‌ها طراحی شود و حتما توجه شود که دروازه آن از سایر قسمت‌های منزل قابل رویت نباشد.

ستون‌گذاری با توجه به موقعیت قرارگیری موتر ها در پارکینگ و شکل پلان طبقات

بعد از اینکه کلیات طراحی پلان انجام شد و  قبل از اینکه سراغ انجام اصلاحات جزئی‌تر برویم باید ستون‌گذاری را در پلان ساختمان انجام دهیم. خیلی از دوستان در ستون‌گذاری مشکل دارند. بر خلاف تصور، ستون گذاری در ساختمان‌های مسکونی کار بسیار ساده‌ای است.

نحوه ستون‌گذاری در پلان تعمیرات مقالات متعدد ارائه شده. در این مرحله از فرآیند طراحی پلان ابتدا باید سراغ طراحی پارکینگ رفته و با توجه به تعداد و موقعیت قرارگیری ماشین‌ها در پارکینگ، ستون‌گذاری را انجام دهیم. و سپس موقعیت قرارگیری این ستون‌ها را در پلان تیپ طبقات مورد بررسی قرار دهیم.در این مرحله ممکن است با توجه به موقعیت ستون‌ها مجبور باشیم تغییرات کوچکی در طراحی پلان طبقات انجام دهیم.

– انجام اصلاحات پلان و رعایت ریزه‌کاری‌های مربوط به طراحی داخلی

در این مرحله که تقریبا شکل کلی پلان آماده شده است، سراغ ریزه‌کاری‌ها و موارد مربوط به طراحی داخلی می‌رویم. در این مرحله از فرآیند طراحی پلان، با توجه به ستون گذاری که در مرحله قبل انجام دادیم، احتمالا مجبور خواهیم شد تغییرات خیلی جزئی در برخی قسمت‌های پلان تیپ طبقات اعمال کنیم، اما تغییرات کلی خیر.

– مبلمان کردن پلان

آخرین کاری که باید برای تکمیل طراحی پلان انجام دهیم، مبلمان کردن اصولی پلان ساختمان است. در زمان مبلمان کردن حتما باید اصول حرفه‌ای نحوه موقعیت دهی مبلمان در پلان را رعایت کنیم که در مقاله‌ای جداگانه در این مورد صحبت خواهم کرد.

در این مرحله نیز ممکن است تغییرات ظریفی در طراحی پلان انجام دهیم. تغییراتی که بیشتر در جهت کارآمد شدن فضاهای داخلی و با توجه به طراحی داخلی فضاهای مختلف انجام می‌شود.

منبع :  ساخت و ساز ایران

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا