فن مصالح ساختمانی

درباره سنگدانه های ریز چه میدانید ؟

طراحی ویلا کلاسیک : در این مقاله بخوانید

ضریب ریزدانه سنگدانه های ریز چقدر است؟

ضریب ریزدانه شن (دانه های ریز ) یک عدد شاخص است که نشان دهنده اندازه متوسط ​​ذرات در ماسه است. با انجام آنالیز غربال با استفاده از غربال های استاندارد محاسبه می شود. درصد تجمعی باقی‌مانده روی هر الک نیز با ۱۰۰ کم و اضافه می‌شود تا مقدار مدول ظرافت به دست آید.

سنگدانه ریز به معنای سنگدانه ای است که از الک ۴.۷۵ میلی متری عبور می کند. برای یافتن مدول خلوص سنگدانه های ریز به اندازه های الک ۴.۷۵ میلی متر، ۲.۳۶ میلی متر، ۱.۱۸ میلی متر، ۰.۶ میلی متر، ۰.۳ میلی متر و ۰.۱۵ میلی متر نیاز داریم. در حالی که ضریب ریزدانگی سنگدانه های ریز کمتر از ضریب خلوص سنگدانه های درشت است.

ریشه مفهوم مدول ظرافت سنگدانه های ریز

در اوایل قرن بیستم، داف آبرامز (محقق آمریکایی مواد) در مطالعه خواص بتن تأثیرگذار بود . او علاوه بر اهمیت نسبت آب یا سیمان و ایجاد آزمایش اسلامپ ، ضریب خلوص را در سال ۱۹۱۸ به عنوان روشی برای توصیف سنگدانه های بتن تعریف کرد.

علاوه بر این، منحنی گرادیان را ساده کنید و نسبت‌های صحیحی را که در طرح‌های اختلاط استفاده می‌شود تخمین بزنید. یک سنگدانه با مدول خلوص یکسان به مقدار آب یکسانی نیاز دارد تا مخلوطی از همان بافت تولید کند و به بتن استحکام یکسانی بدهد.

ضریب خلوص سنگدانه ریز چگونه اندازه گیری می شود؟

مدول ظرافت با استفاده از کسرهای درصد حجمی از تجزیه و تحلیل غربال تعیین می شود و برای هر سری معین از اندازه های الک محاسبه می شود. در حالی که هنگام طراحی مخلوط بتن، ضریب خلوص سنگدانه های ریز برای تناسب موثر مخلوط ها مورد نیاز است.

تغییرات در طبقه بندی کسر دانه درشت تاثیر کمتری بر خواص بتن سنگدانه دارد. تناسب کلی را می توان با استفاده از انتخاب جداگانه سنگدانه های ریز و درشت و تکنیک های اختلاط برای کنترل مدول خلوص مخلوط بتن بهبود بخشید.

تعیین ضریب ریزدانه سنگدانه های ریز:

برای تعیین پارامتر خلوص به الک های استاندارد، شیکر الک مکانیکی ، کوره خشک و ترازو دیجیتالی نیاز داریم.

۱. تهیه نمونه ریز دانه:

نمونه ای از سنگدانه های ریز را در ماهیتابه گرفته و در فر خشک با دمای ۱۰۰-۱۱۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم. پس از خشک شدن، نمونه گرفته شده و وزن می شود.

۲. روش آزمایش مدول ریزدانه سنگدانه های ریز:

الک ها را گرفته و به ترتیب نزولی با بزرگترین الک در بالا مرتب می کنند. در صورت استفاده از شیکر مکانیکی باید الک های مورد نیاز را در جای خود قرار داده و نمونه را در الک بالایی ریخته و سپس با صفحه الک بست. از این رو، دستگاه را روشن کنید و الک ها باید حداقل ۵ دقیقه تکان داده شوند.

اگر تکان دادن با دست انجام شد، نمونه را در الک بالایی ریخته و در آن را ببندید، سپس دو الک بالایی را نگه دارید و به صورت عمودی و افقی به داخل و خارج تکان دهید. از آنجایی که پس از مدتی باید الک سوم و چهارم و در نهایت غربال آخر را تکان داد.

پس از الک کردن، وزن نمونه نگهداری شده در هر الک باید ثبت شود. سپس، به دنبال وزن تجمعی باقی مانده باشید. در نهایت، درصد تجمعی باقی مانده در هر الک تعیین می شود. با جمع کردن تمام مقادیر درصد تجمعی و تقسیم بر ۱۰۰، مقدار ضریب دقت را بدست می آوریم.

۳. محاسبه ضریب ظرافت:

روش ساده برای محاسبه مدول ظرافت مستلزم آنالیز دقیق اندازه ذرات است که در روش تست استاندارد برای تحلیل غربال سنگدانه های ریز و درشت توضیح داده شده است. علاوه بر اندازه های مورد نیاز برای اندازه ذرات، محاسبات برای محاسبات مدول ظرافت نیز باید گنجانده شود.

اگرچه هم زدن دستی الک ها در استاندارد مجاز است، اما گیلسون استفاده از یک تکان دهنده غربال مناسب را برای اطمینان از دقت، تکرارپذیری و کارایی به شدت توصیه می کند. پس از آنالیز الک و توزین کسرهای جداگانه بر روی ترازو یا ترازو مناسب، درصد کسر محاسبه می شود.

مدول ریزدانه سنگدانه های ریز همیشه ۲.۷۵ است. این بدان معنی است که مقدار متوسط ​​سنگدانه بین غربال دوم و سوم قرار دارد. همچنین به این معنی است که میانگین اندازه سنگدانه ها از ۰.۳ میلی متر تا ۰.۶ میلی متر متغیر است.

چرا درجه ریزدانگی سنگدانه های ریز را تعیین می کنیم؟

  • ضریب ظرافت عموماً برای درک میزان درشت یا ریز بودن یک سنگدانه استفاده می شود. مقدار مدول ظرافت نشان می دهد که سنگدانه درشت تر است و مقدار کمی از مدول ظرافت نشان می دهد که سنگدانه ریزتر است.
  • به طور کلی، ماسه با مدول ظرافت بیش از ۳.۲ برای ساخت بتن خوب استفاده نمی شود.
  • همچنین می توان از ضریب خلوص برای ترکیب دو گروه برای بدست آوردن عیار مورد نظر استفاده کرد.
  • ساخت ویلا کوچک 

مقادیر مدول ظرافت سنگدانه ریز:

مدول ریزدانه سنگدانه های ریز بین ۲.۰ تا ۳.۵ میلی متر است. سنگدانه های ریز با مدول ریزدانه بیش از ۳.۲ نباید به عنوان سنگدانه های ریز در نظر گرفته شوند. در حالی که مقادیر مختلف مدول خلوص برای ماسه های مختلف در زیر به تفصیل آمده است.

نوع شنی محدوده مدول ظرافت شن و ماسه
ماسه ریز ۲.۲ – ۲.۶
ماسه متوسط ۲.۶ – ۲.۹
شن درشت ۲.۹ – ۳.۲

منبع :  آموزش ساخت و ساز 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا