فن مصالح ساختمانی

نحوه انتخاب سنگدانه درشت با کیفیت بالا برای بتن

ساخت ویلا : در این مقاله بخوانید

سنگدانه درشت با کیفیت بالا برای بتن چگونه انتخاب می شود؟

انتخاب سنگدانه درشت با کیفیت بالا برای تولید بتنی که الزامات مقاومت و دوام مورد نیاز را برآورده می کند ضروری است. مجموعه ساختمانی ایده آل باید دارای بافت سطحی ناهموار و تمیز، محکم و عاری از رنگ و سایر ذرات کثیفی باشد.

سنگدانه درشت با اندازه ۲۰ میلی متر یا کمتر معمولاً در اکثر سازه های بتنی استفاده می شود . تنها با مشاهده بصری می توان بافت سطح، شکل ذرات و تمیزی سنگدانه درشت را به طور تقریبی بررسی کرد. با این حال، تخلخل و شیب نیاز به آزمایش های آزمایشگاهی خاصی دارد.

به منظور انتخاب سنگدانه درشت با کیفیت بالا، مهندسان باید نکات مهم زیر را در نظر بگیرند:

 • اندازه سنگدانه درشت معمولی از ۴.۷۵ میلی متر تا ۱۸ میلی متر متغیر است.
 • سنگریزه ها یا سنگریزه های شکسته با بافت درشت و غیر شیشه ای بهترین سنگدانه ها هستند زیرا پیوند خوبی با خمیر سیمان ایجاد می کنند.
 • سنگدانه باید جامد، قوی، از نظر شیمیایی خنثی و غیر متخلخل باشد.
 • مواد آلی و پوشش های خاک بر مقاومت و دوام بتن تأثیر می گذارد .
 • سنگدانه درشت پس از ۲۴ ساعت غوطه ور شدن در آب نباید بیش از ۱۰ درصد وزنی رطوبت را جذب کند.
 • اگر سنگدانه بیش از ۱۰ درصد وزن خود آب را جذب کند، به عنوان سنگدانه متخلخل نامطلوب برای تولید بتن در نظر گرفته می شود .
 • سنگدانه نباید دارای ذرات پوسته پوسته و دراز بیش از ۳۵ درصد از مقدار کل خود باشد.
 • ذرات درشت سنگدانه زاویه دار و تا حدودی مکعبی مطلوب هستند.
 • سنگدانه درشت باید اندازه های شکست متفاوتی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که ذرات به اندازه کافی متراکم شده اند، در نتیجه چگالی افزایش یافته و فضاهای خالی در بتن کاهش می یابد.
 • در اکثر کارهای بتنی از سنگدانه های ۲۰ میلی متر یا کمتر استفاده  شود.
 • برای اطمینان از تراکم خوب سنگدانه های درشت و چگالی زیاد بتن، مخلوط کردن سنگدانه های درشت ۲۰ میلی متر و ۱۰ میلی متر به نسبت ۷۰ به ۳۰ یا ۶۰ به ۴۰ توصیه می شود.
 • توصیه می شود برای استفاده موثر، اندازه های مختلف سنگدانه را روی هم قرار دهید.
 • از استفاده از سنگدانه ها و سنگ های شکننده جلوگیری کنید. اولی مستعد پارگی و شکستن است، در حالی که دومی مقاومت کمی در برابر هوا دارد و احتمالاً باعث کنده شدن بتن شود .
 • طراحی ویلا 

نقش سنگدانه درشت در بتن:

سنگدانه به طور کلی به عنوان یک پرکننده بی اثر در یک مخلوط بتن در نظر گرفته می شود. اما نگاه دقیق تر نقش و تأثیر اصلی سنگدانه ها را در خواص بتن تازه و سخت شده نشان می دهد. تغییرات در درجه بندی، حداکثر اندازه، وزن واحد و محتوای رطوبت همگی می توانند خواص و عملکرد مخلوط بتن را تغییر دهند.

اقتصاد دلیل دیگری برای در نظر گرفتن انتخاب کل است. شما اغلب می توانید با تنظیم حداکثر اندازه مجاز در هزینه صرفه جویی کنید. استفاده از سنگدانه‌های درشت‌تر معمولاً با کاهش نیاز به سیمان که گران‌ترین جزء است، هزینه مخلوط بتن را کاهش می‌دهد.

اگر نسبت آب به سیمان ثابت بماند، سیمان کمتر (در محدوده معقول دوام) به معنای آب کمتر است. محتوای آب کمتر پتانسیل انقباض و ترک خوردگی مرتبط با تغییر حجم محدود را کاهش می دهد.

نسبت سنگدانه های معمولی سنگدانه درشت در بتن:

سنگدانه ها ۶۰ تا ۸۰ درصد یک مخلوط بتن معمولی را تشکیل می دهند، بنابراین باید به درستی انتخاب شوند تا بادوام و مخلوط شوند تا حداکثر کارایی را به دست آورند و به درستی کنترل شوند تا مقاومت، کارایی، پایان پذیری و دوام ثابت بتن ایجاد شود.

اهمیت کیفیت سنگدانه درشت در بتن:

باید اطمینان حاصل شود که تولیدکننده بتن خاص، سنگدانه با کیفیت بالا را همانطور که توسط نتایج آزمایش سنگدانه های معمولی تأیید شده و مطابق با مشخصات استاندارد بتن سنگدانه (ASTM C 33) تأیید می شود، خریداری می کند. به‌طوری‌که سابقه عملکرد خوب مصالح داخلی نیز نشان‌دهنده میزان عملکرد خوب مواد در سرویس است.

سنگدانه های با کیفیت بالا باید تمیز، جامد، قوی، دارای ذرات بادوام و عاری از مواد شیمیایی مضر جاذب، پوشش های رسی، یا سایر آلاینده هایی باشند که می توانند بر هیدراتاسیون سیمان تأثیر بگذارند یا چسبندگی کلوخه را کاهش دهند. مواردی که باید از مصالحی که باید اجتناب شود عبارتند از:

 •  سنگ های که شکننده یا مستعد شکافتن هستند.
 • سنگی که حاوی مقادیر زیادی مواد نرم و متخلخل هستند.
 • انواع خاصی از سنگ که ممکن است مقاومت بسیار کمی در برابر عوامل جوی داشته باشند و منجر به عیوب سطحی شوند.

سوالات متداول در مورد کیفیت سنگدانه درشت:

۱. چگونه کیفیت کلی را تعیین می کنید؟

از مشاهدات و آزمایشات میدانی می توان برای بررسی کیفیت سنگدانه ها و انتخاب سنگدانه ها برای تولید بتن استفاده کرد. مجموعه ساختمانی ایده آل باید دارای بافت سطحی ناهموار، تمیز، مستحکم و عاری از رنگ و سایر ذرات خاک باشد.

۲. اندازه رایج سنگدانه مورد استفاده در تولید بتن چیست؟

سنگدانه درشت با اندازه های ۲۰ میلی متری و کوچکتر معمولاً در اکثر سازه های بتنی استفاده می شود.

منبع :  ساخت و ساز ایران 

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا