آموزش

نحوه ساخت رنگ نقاشی ساختمان

رنگ چیست؟

رنگ چیست؟

نقاشی ساختمان اصطلاحی است که برای توصیف تعدادی از مواد متشکل از یک رنگدانه معلق در مایع یا ترکیب شده در خمیری مانند روغن یا آب با قلم مو، غلتک یا تفنگ اسپری استفاده می شود. هدف از رنگ زدن محافظت از سطوح مختلف در برابر ذرات خارجی است. همچنین رنگ باعث تزئین سطوح مختلف میشود.

رنگ از رنگدانه‌ها، حلال‌ها، رزین‌ها و مواد افزودنی مختلفی تشکیل شده است. رنگدانه‌ها رنگ آن را به رنگ می‌دهند و حلال‌ها استفاده از آن را آسان‌تر می‌کنند. رزین‌ها به خشک شدن رنگ کمک می‌کنند و افزودنی‌ها مانند همه چیز از پرکننده‌ها گرفته تا عوامل ضد قارچ عمل می‌کنند. صدها رنگ مختلف هم طبیعی و هم مصنوعی وجود دارد.

از آنجایی که رنگدانه سفید اولیه دی اکسید تیتانیوم است و رنگدانه سیاه معمولاً از کربن سیاه ساخته می شود، سایر رنگدانه های مورد استفاده در صنعت رنگ شامل اکسید آهن و سولفید کادمیوم برای رنگ قرمز و نمک های فلزی برای رنگ زرد، نارنجی، آبی آهنی و زرد کرومی برای رنگدانه های آبی و سبز هستند.

رنگ عموماً به‌طور خاص برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان صنعتی تولید می‌شود، برای مثال ممکن است یکی علاقه خاصی به رنگ‌های سریع خشک‌شونده داشته باشد، در حالی که دیگری ممکن است رنگی بخواهد که پوشش خوبی در طول عمر طولانی داشته باشد، رنگ مصرفی نیز می‌تواند سفارشی ساخته شود.

تاریخچه صنعت رنگ

هنرمندان اولیه برای ساختن رنگ از مواد طبیعی در دسترس مانند رنگدانه های طبیعی زمین مانند زغال چوب، آب توت، خون متکی بودند. بعدها چینی های باستان، مصری ها، عبری ها، یونانی ها و رومی ها از مواد پیشرفته تری برای تولید رنگ های تزئینی محدود استفاده کردند. همچنین به عنوان رنگ و رنگدانه‌هایی مانند زرد، قرمز و گچ و سولفید آرسنیک زرد و سبز با چسب‌هایی مانند صمغ عربی، آهک، آلبومین تخم مرغ و موم زنبور عسل مخلوط می‌کردند.

رنگ برای اولین بار توسط مصریان و عبرانیان به عنوان یک پوشش محافظ استفاده شد که برای محافظت چوب کشتی های خود از پوسیدگی و برای مومیایی کردن استفاده می کردند. در قرون وسطی برخی از چوب های داخلی نیز دارای پوشش های محافظ رنگ بودند، اما به دلیل کمیاب بودن رنگ این عمل انجام شد.
در همان زمان بود که هنرمندان شروع به جوشاندن رزین با روغن برای به دست آوردن رنگ های بسیار امتزاج پذیر (قابل اختلاط) کردند و هنرمندان قرن ۱۵ اولین کسانی بودند که روغن های خشک کن را به رنگ اضافه کردند و در نتیجه تبخیر را تسریع کردند.

آنها همچنین حلال جدیدی به نام روغن بزرک را انتخاب کردند که تا زمانی که مواد مصنوعی در قرن بیستم جایگزین آن شدند، پرمصرف ترین حلال باقی ماند. در بوستون در حدود سال ۱۷۰۰ پس از میلاد، توماس چایلد اولین آسیاب رنگ آمریکایی را ساخت، یک حوض گرانیتی که در آن یک حوض ۱.۶ متری وجود داشت.

نحوه ساخت رنگ:

درست کردن خمیر:

تولیدکنندگان رنگدانه کیسه‌هایی از رنگدانه‌های ریزدانه را آماده میکنند، سپس تولیدکنندگان رنگدانه را با رزین (عامل مرطوب‌کننده‌ای که به خیس شدن رنگدانه کمک می‌کند) و یک یا چند حلال و افزودنی برای ایجاد خمیر از قبل مخلوط می‌کنند.

پراکندگی رنگدانه

سپس تولید کنندگان خمیر اکثر رنگ های صنعتی و بسیاری از رنگ های مصرفی را به یک آسیاب شن و ماسه هدایت می کنند. آسیاب شن و ماسه را می توان به عنوان یک استوانه بزرگ تعریف کرد که ذرات کوچک ماسه یا سیلیس را به هم می زند تا ذرات رنگدانه را آسیاب کند و آنها را کوچکتر کرده و آنها را در سرتاسر پراکنده کند. مخلوط سپس این مخلوط فیلتر می شود تا ذرات ماسه از بین برود.

تا ۹۰ درصد از رنگ‌های لاتکس مبتنی بر آب که برای استفاده توسط صاحبان خانه طراحی شده‌اند، به جای پردازش در کارخانه‌های شن و ماسه، در یک مخزن پراکندگی با سرعت بالا پردازش می‌شوند، جایی که خمیر از پیش مخلوط شده در معرض هم زدن با سرعت بالا توسط دندانه‌دار قرار می‌گیرد. تیغه دایره ای شکل به یک شفت دوار متصل می شود در این فرآیند رنگ در حلال مخلوط می شود.

نقاشی ساختمان

نازک شدن خمیر

توسط آسیاب شن و ماسه یا یک مخزن پراکندگی ایجاد شود، اکنون خمیر باید برای تولید محصول نهایی رقیق شود و در آنجا به دیگ های بزرگ منتقل شده و با مقدار مناسب حلال برای نوع پوشش مورد نیاز هم زده شود.

کنسرو رنگ:

محصول رنگ تمام شده سپس در اتاق کنسرو قرار داده می شود، برای رنگ استاندارد ۳.۷۸ لیتری که می تواند به مصرف کنندگان عرضه شود، ابتدا قوطی های خالی به صورت افقی روی برچسب ها قرار می گیرند، سپس قوطی به صورت عمودی قرار می گیرد تا رنگ بتواند به داخل فشار داده شود. دستگاه درپوش‌ها را روی قوطی‌های پر شده قرار می‌دهد و دستگاه دوم درب‌ها را فشار می‌دهد، از سیم‌هایی که از سیم‌پیچ‌ها به داخل آن وارد می‌شوند، گیج سنج دستگیره‌ها را قبل از اینکه آنها را به سوراخ‌های از پیش برش‌شده در قوطی‌ها بپیچد، بریده و شکل می‌دهد. سپس تعداد معینی قوطی (معمولاً چهار) قبل از ارسال به انبار بسته بندی و روی هم چیده می شوند.

کنترل کیفیت:

تولید کنندگان رنگ از طیف گسترده ای از روش های کنترل کیفیت استفاده می کنند، مواد تشکیل دهنده و فرآیند ساخت تحت آزمایش های دقیق قرار می گیرند و محصول نهایی برای اطمینان از کیفیت بالای آن بررسی می شود، با توجه به اجزای زیبایی شناختی رنگ، رنگ بررسی می شود. توسط یک ناظر با تجربه و با تجزیه و تحلیل طیف سنجی برای مشاهده اینکه آیا با رنگ استاندارد مورد نیاز مطابقت دارد یا خیر، مقاومت رنگ در برابر محو شدن ناشی از عناصر با قرار دادن بخشی از سطح رنگ شده در معرض نور قوس و مقایسه میزان محو شدن با رنگ شده تعیین می شود. سطحی که در معرض دید قرار نگرفت.

قدرت پوشاندن رنگ با اعمال آن بر روی سطح سیاه و سفید اندازه گیری می شود، سپس نسبت پوشش روی سطح سیاه به پوشش روی سطح سفید تعیین می شود، با ۰.۹۸ که یک رنگ باکیفیت است، براقیت اندازه گیری می شود. با تعیین میزان نور منعکس شده ساطع شده از سطح رنگ شده.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا