فن اسکلت بتنیفن ساخت و ساز

عوامل موثر بر خشک شدن و جمع شدگی بتن

انقباض در بتن چیست؟

انقباض در بتن چگونه به جود می آید؟

بتن همیشه در معرض تغییرات حجمی، هم ذاتی و هم القایی قرار می گیرد. رسوب گذاری یکی از مضرترین خواص بتن است که در دراز مدت بر مقاومت و دوام بتن تأثیر می گذارد.
برای مهندس، جنبه تغییر حجم در بتن از این نظر حائز اهمیت است که باعث ایجاد ترک های ناخوشایند در بتن می شود که انقباض بتن نامیده می شود . انقباض بتن تغییر طول در واحد طول است، بنابراین عدد ابعادی به صورت درصد بیان می شود.

طراحی پلان ویلا انقباض بستگی به زمان دارد و انواع آن شامل انقباض پلاستیکی، خود جمع شدگی، انقباض خشک و انقباض کربناته است که معمولا بر حسب تنش دقیق اندازه گیری می شوند. تأثیر تغییر حجم به دلیل خواص حرارتی سنگدانه و بتن، به دلیل برهم کنش قلیایی و ماکرو، به دلیل عملکرد سولفات ها و غیره صورت میگیرد. همچنین  نیز در مورد تغییر حجم به ازای خواص ذاتی انقباض بتن و موارد منع آن بحث خواهد شد. یکی از رایج ترین عیوب در بتن وجود ترک به خصوص در کف و پیاده رو می باشد.

انقباض یک تغییر شکل وابسته به زمان است که حجم بتن را بدون تأثیر نیروهای خارجی کاهش می دهد.  زمان و مقادیر انقباض نهایی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می گیرد: دما و رطوبت، ابعاد، نوع و مقدار سیمان بکار رفته در آن، درصد آب و رطوبت موجود در سیمان، ترکیب دانه ای و معدنی سنگدانه، مقاومت بتن، روش کار و بسیاری از عوامل دیگر.

انقباض بتن دقیقاً برای توصیف جنبه هایی از تغییرات حجمی مختلف در بتن به دلیل تبخیر آب بتن در مراحل مختلف به دلایل مختلف استفاده می شود. علت اصلی ترک های انقباضی تبخیر سریع آب از سطح بتن است. بلافاصله پس از گیرش بتن، ذرات داخل بتن شروع به ته نشین شدن می کنند. هنگامی که ذرات ته نشین می شوند، آب در داخل بتن جابه جا می شود و به سمت بالا می رود. این فرآیند به عنوان تراوش آب بتن شناخته می شود.

کف های بتنی و پیاده روها به دلیل جمع شدگی ترک می خورند. ساختن بتنی که انقباض و ترک نخورده سخت است. فقط مسئله اندازه آن است. اکنون سوال این است که چگونه می توان ترک های انقباضی در سازه های بتنی را کاهش داد. مفهوم جمع شدگی برای توصیف جنبه های مختلف تغییرات حجمی در بتن به دلیل از دست دادن رطوبت در مراحل مختلف به دلایل مختلف استفاده می شود.

عوامل موثر بر خشک شدن و جمع شدگی در بتن:

اول: جمع شدگی در بتن

جمع شدگی بتن پس از اینکه بتن به شکل کار در بیاید، در حالی که بتن هنوز در مرحله ساخته شدن است، رخ می دهد. خمیر سیمان در این مرحله از انقباض حجمی خارج می شود. این انقباض حجمی ۱% حجم مطلق سیمان خشک است. جمع شدگی در اثر از دست دادن آب در اثر تبخیر از سطح بتن یا مکش توسط بتن خشک زیر ایجاد می شود. انقباض حجمی به دلیل محدودیت ناشی از عدم جمع شدن بتن داخلی باعث ایجاد تنش کششی در لایه های سطحی می شود.

در مورد کف ها و پیاده روها که سطح آن در معرض آفتاب و بادهای خشک کننده بیش از عمق خشک می شود، سطح خیلی سریع خشک می شود و باعث جمع شدن بتن می شود.
اگر مخلوط در جایی طراحی شود که نسبت آب به سیمان بالا باشد، این احتمال وجود دارد که مجاری آب اضافی باعث تراوش آب بتن شود. این آب اضافی به دلیل تراوش در سطح پانل ها جمع می شود. هنگامی که در معرض شرایط آب و هوایی خشک قرار می گیرد، سطح خشک می شود و فرو می ریزد و ترک هایی ایجاد می کند.

منبع :  فوت و فن ساختمان

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا