فن اسکلت بتنیفن ساخت و ساز

تراوش آب در بتن چیست ؟

ساخت ویلا در این مقاله بخوانید

تراوش آب در بتن چیست؟

تراوش آب در بتن پدیده ای است که در آن آب آزاد موجود در مخلوط به سطح بالا می رود و یک خمیر سیمانی روی سطح ایجاد می کند که به عنوان تراوش آب شناخته می شود.
تراوش آب در بتن زمانی رخ می دهد که سنگدانه های مسیر تمایل به ته نشین شدن دارند و آب آزاد به سطح بالا می رود. این حرکت رو به بالا آب در حین عبور از پایین به بالا، کانال ها را پیوسته می کند، اگر درصد سیمان مصرفی ۰.۶ یا بیشتر باشد، کانال تراوش آب ادامه می یابد.

این کانال های تراوش آب پیوسته اغلب مسئول نفوذپذیری در سازه هستند.در فرآیند حرکت به سمت بالا، آب در زیر سنگدانه جمع می شود و حفره های آبکی ایجاد می کند و پیوند بین سنگدانه و بتونه را کاهش می دهد.
به همین ترتیب، آبی که در زیر میلگردهای تقویت کننده تجمع می یابد، پیوند بین آرماتور و بتن را کاهش می دهد. تراوش آب اگر سرعت طبیعی داشته باشد یک پدیده طبیعی است اما اگر با سرعت زیاد اتفاق بیفتد می تواند باعث ایجاد ضعف در پیوند شود.

علل تراوش آب در بتن:

بزرگترین عامل در میزان تراوش آب در بتن نسبت آب به سیمان است، نسبت بیشتر می تواند منجر به تراوش آب بیش از حد شود و نوع سیمان و سنگدانه های ریز می تواند در تعیین میزان تراوش آب نقش داشته باشد، هرچه ریزدانه های کمتری در مخلوط وجود داشته باشد، تراوش آب بیشتر می شود. فاکتورهای تراوش آب نیز شامل ارتفاع و تراکم بتن می شود. رابطه بین آب خروجی و ارتفاعات بتن به صورت خطی شروع می شود اما در نهایت در ارتفاعات افزایشی غیرخطی می شود.

جداسازی دانه ای علت تراوش آب در مخلوط بتن است. جداسازی پدیده ای است که در آن ذرات سنگدانه در اثر رسوب ذرات سنگین ته نشین می شود و آب به سطح بالا می رود و لایه ای تشکیل می دهد این حرکت رو به بالا آب نیز ذرات ریز سیمان را با خود و سطح بالایی دال ها و سنگفرش ها را با خود حمل می کند. کیفیت سایش خوبی نخواهد داشت زمانی که نسبت آب به سیمان بیشتر باشد، تراوش آب در سطح بتن بیشتر خواهد بود.

انواع مختلف تراوش آب

تراوش آب منظم به نشت منظم آب در کل سطح سازه اشاره دارد و تراوش آب کانال به بالا آمدن آب از طریق مسیرهای خاص اشاره دارد، تمام تراوش آب به سطح بتن نمی رسد، ممکن است مقداری از آب بالا آمده و زیر آن گیر کند. سنگدانه و تقویت کننده و این منجر به ضعیف شدن پیوند بین بتونه و آن عناصر می شود.

هدف لزوماً حذف تراوش آب نیست، بلکه مدیریت آن برای اطمینان از کیفیت بتن با اجازه دادن به آب آزاد به سطح و تبخیر است تا نسبت آب به سیمان سازه کاهش یابد و در نتیجه تخلخل مویرگی کاهش یابد.  افزایش تراکم و دوام آن می تواند برای کمک به اتمام عملیات و کاهش ترک خوردگی انقباض بتن مفید باشد.

علاوه بر این، مهم است که قبل از تبخیر بیشتر تراوش آب، عملیات پایانی را شروع نکنید، زیرا شروع مجدد آب در مخلوط نسبت آب به سیمان سطح بالایی را افزایش می دهد و همچنین می تواند نفوذپذیری را افزایش دهد، اگر این سطح در معرض ترافیک  قرار گیرد. محیط های تهاجمی این ممکن است خراش ها، تاول ها و ترک های زودرس را از بین ببرد.

استفاده از سیمان های مکمل می تواند میزان تراوش آب را کاهش دهد، به ویژه در هنگام استفاده از مخلوط های ریز. خاکستر بادی می تواند در کاهش میزان تراوش آب مؤثر باشد. دوده سیلیس بیشترین تأثیر را در کاهش تراوش آب دارد. میکروالیاف مورد استفاده در بتن نیز نشان داده شده است که سرعت تراوش آب را کاهش می دهد زیرا آنها را کاهش می دهد. سرعت انتقال آب به سطح و در عین حال جلوگیری از ته نشین شدن ذرات جامد.

اثرات تراوش در بتن:

از آنجایی که تراوش آب باعث میشود که بتن یکنواختی خود را از دست دهد، تراوش آب باعث ایجاد نفوذپذیری در بتن می شود، از نظر ایمنی، آبی که در زیر میلگردهای تقویت کننده تجمع می یابد، باعث کاهش پیوند بین آرماتور و بتن می شود.

در فرآیند تراوش آب، تجمع آب منجر به ایجاد حفره های آب و کاهش پیوند بین سنگدانه و بتونه سیمان در اثر تراوش آب ظرفیت پمپاژ بتن کاهش می یابد و نسبت آب به سیمان در بالا افزایش می یابد که منجر به تجمع آب در بالا می شود و پرداخت سطح به تأخیر افتاده است.

اگر میزان تبخیر آب با میزان تراوش آب برابر باشد تراوش آب کاملاً مضر نیست. تراوش معمولی برای خواص بتن بسیار مفید است زیرا کارایی بتن را افزایش می دهد. تراوش جایگزین آب از دست رفته در اثر تبخیر می شود و از خشک شدن سطح جلوگیری می کند. به سرعت قبل از اینکه در برابر ترک خوردگی مقاومت کند بلوک بتنی کاملا پلاستیکی است که ممکن است آسیب زیادی به آن وارد نشود چون بتن در حالت کاملا پلاستیکی قرار می گیرد دچار افتادگی و فشرده شدن می شود.

راه های کاهش تراوش آب

  1. حداقل مقدار آب را در مخلوط بتن اضافه کنید و از مخلوط های شیمیایی برای کاهش تقاضای آب برای کارایی مورد نیاز استفاده کنید.
  2. مخلوط بتن را به درستی طراحی کنید.
  3. استفاده از خاکستر بادی یا سایر مواد سیمانی تکمیلی.
  4. استفاده از مخلوط های هوادار در کاهش خونریزی بسیار موثر است.
  5. سیمان بیشتری به مخلوط اضافه کنید.
  6. اگر شن درشت تر است (مدول نرمی ۲.۵ تا ۲.۸ مناسب ترین است) در مخلوط، مقدار سنگدانه ریز را افزایش دهید و به نسبت آن را کاهش دهید.

منبع :  فوت و فن ساختمان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا