فن اسکلت دریاییفن ساخت و ساز

نحوه بازرسی سازه های بتنی زیر آب

ساخت ویلا در این مقاله بخوانید

بازرسی سازه های بتنی زیر آب چگونه انجام میگیرد؟

بازرسی سازه های بتنی زیر آب برای کارهای تعمیر و نگهداری این سازها مورد نیاز است. عمر مفید هر سازه بتنی زیر آب به عنوان مثال پل ها، اسکله ها و سایر سازه های دریایی به حفظ وضعیت فیزیکی روبنا و زیرساخت بستگی دارد. به همین دلیل است که ایجاد و انجام بازرسی، نگهداری و تعمیر کل سازه بتنی زیر آب بسیار مهم است. این مقاله اطلاعات و راهنمایی هایی را برای کسانی که در بازرسی سازه زیر آب درگیر هستند، فراهم می کند. همچنین در این مقاله دلیل انجام بازرسی زیر آب، عواملی که در بازرسی باید در نظر گرفته شوند، هدف از بازرسی و سطوح مختلف بازرسی مورد بحث قرار می گیرد.

بازرسی سازه‌های بتنی زیر آب دستورالعمل‌هایی را ارائه می‌دهد که استانداردهای عمل، مستندات، گزارش‌دهی و ملاحظات مدیریتی را برای انواع مختلف بازرسی‌ها، از جمله ساخت‌وساز جدید، خط پایه، معمول، طراحی تعمیر، ساخت‌وساز ویژه، تعمیر و بازرسی‌های پس از رویداد ارائه می‌کند. بازرسی بتن زیر آب معمولاً کار آسان و اقتصادی نیست، به همین دلیل است که در مقایسه با قسمت بالای آب سازه کمتر انجام می شود. بازرسی زیر آب باید شامل تمام اجزای زیر عرشه تا خط گل، از جمله حفاظت از شیب، در محیط نزدیک باشد.

عمق آب باید ارزیابی شود و حداکثر یا بارگذاری مشخص شده چک شود. روش ها، انواع و اهداف بازرسی سازه بتنی زیر آب مورد بحث قرار می گیرد. با این حال، بازرسی زیر آب بخش عمده ای از ارزیابی ساختار زیر آب است. سازمان‌های زیادی مانند آژانس‌های حمل‌ونقل و مقامات بندری در ایالات متحده و کانادا وجود دارند که به عنوان بخشی از یک برنامه نگهداری پیشگیرانه، اسلات‌هایی را برای انجام بازرسی‌های زیر آب فراهم می‌کنند.

چرا سازه بتنی زیر آب مورد نیاز است؟

جدای از بازرسی برای اهداف تعمیر و نگهداری، می توان آن را در موارد خاصی انجام داد، به عنوان مثال، در مورد شرایط بارگذاری جدید، اصلاح یا گسترش سازه، و برای سازه جدید ساخته شده برای اطمینان از اینکه سازه بر روی سازه ساخته شده است. بر اساس مشخصات قابل اجرا و اسناد قرارداد. هنگامی که بدنه توسط یک مالک جدید خریداری می شود، بازرسی زیر آب ممکن است به عنوان یک الزام انجام شود. بازرسی زیر آب هنگام وقوع فاجعه ای مانند زلزله، برخورد کشتی، طوفان و سیل مورد نیاز است.

اهداف بازرسی زیر آب برای سازه های بتنی:

به طور کلی، بررسی برای دستیابی به داده های مورد نیاز برای ارزیابی شرایط سازه و تعیین اینکه آیا سازه الزامات طراحی و عملکرد آینده را برآورده می کند یا خیر، انجام می شود. یکپارچگی بدنه دلیل اصلی برای انجام بازرسی زیر آب است. ماهیت نظرسنجی میزان داده‌هایی را که باید ارائه شود و هدف کلی شرایط بررسی مورد نیاز را تعیین می‌کند که شامل موارد زیر باشد:

  1. همه آسیب ها و خرابی های عمده را شناسایی و توصیف کنید.
  2. پدیده ای که باعث خرابی می شود را مشخص کنید.
  3. تعیین میزان و میزان فرسودگی سازه های بتنی
  4. تعیین ویژگی های عملکرد سازه در شرایط خدمات آتی
  5. انواع و وسعت عمق آب، رشد دریا، دید آب، جزر و مد و جریان‌ها را که برای برنامه‌ریزی بازرسی‌های آتی مفید خواهد بود، ثبت کنید.
  6. هرگونه مشکل بالقوه ای را که ممکن است با جابجایی تجهیزات، پرسنل و مواد مورد نیاز برای فرآیند تعمیر رخ دهد، شناسایی کنید.
  7. تعیین انطباق با اسناد قرارداد و بررسی شرایط ساخت و ساز.
  8. توصیه های در مورد روش های مناسب تعمیر و نگهداری
  9. دستیابی و توسعه اطلاعات مورد نیاز برای تولید برآورد هزینه تعمیر و نگهداری.
  10. توصیه فرکانس ها و انواع بازرسی های آینده.

منبع :  فوت و فن ساختمان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا