فن اسکلت بتنیفن ساخت و ساز

انواع عیب در سازه های بتنی

طراحی ویلا انواع مختلفی از عیوب قابل مشاهده در سطح بتن سخت شده و راه های جلوگیری از آنها در زیر آورده شده است:

۱- ترک در سازه های بتنی:

ترک‌ها به دلایل زیادی در بتن ایجاد می‌شوند، اما زمانی که ترک‌ها بیش از حد عمیق باشند، استفاده از این سازه بتنی غیرایمن است. از علل مختلف ایجاد ترک می توان به طراحی نامناسب اختلاط، عمل آوری نامناسب، حذف درزهای انبساطی و انقباضی، استفاده از مخلوط بتن با شیب زیاد و زیرسازی نامناسب اشاره کرد.

برای جلوگیری از ترک خوردگی، از نسبت آب به سیمان کم استفاده کنید و سنگدانه درشت در مخلوط بتن را غلیظ کنید.از افزودنی های حاوی کلرید کلسیم باید اجتناب شود. سطح باید از تبخیر سریع محتوای رطوبت جلوگیری شود. تنها پس از اینکه سطح بتن حداکثر مقاومت خود را به دست آورد، بارها باید روی آن اعمال شود.

۱- شدت ترک در بتن:

  1. خط موی شکاف خورده: کمتر از ۰.۱ میلی متر عرض.
  2. ترک باریک: ۰.۱mm تا ۰.۳mm عرض.
  3. ترک متوسط: ۰.۳mm تا ۱.0mm عرض.
  4. ترک عریض: بیشتر از ۱.۰ میلی متر.

۲- ترک خوردگی در هنگام بتن ریزی در سازه های بتنی:

Recruitment که به آن ترک الگو یا ترک نقشه نیز می گویند، تشکیل شکاف های کم عمقی است که به طور ناهموار در کنار هم قرار گرفته اند. ترک خوردگی به دلیل سخت شدن سریع سطح بالایی بتن به دلیل دماهای بالا یا اگر مخلوط دارای محتوای آب بیش از حد باشد یا به دلیل پخت ناکافی رخ می دهد. همچنین می توان از ترک خوردگی الگو با عمل آوری مناسب با خیس کردن لایه فرعی جاذب آب بتن، با ایجاد حفاظت از سطح در برابر تغییرات سریع دما جلوگیری کرد.

۳- زخم های بتنی در سازه های بتنی:

ایجاد برجستگی های توخالی با اندازه های مختلف بر روی سطح بتن در اثر محبوس شدن هوا در زیر سطح بتن تمام شده. این ممکن است به دلیل لرزش بیش از حد مخلوط بتن، هوای بیش از حد به دام افتاده در مخلوط، یا تکمیل نامناسب باشد. همچنین تبخیر بیش از حد آب در سطح بالایی بتن منجر به پیدایش تاول می شود. با استفاده از نسبت مناسبی از اجزای مخلوط بتن، پوشاندن سطح فوقانی که تبخیر را کاهش می دهد و استفاده از تکنیک های مناسب برای قرار دادن و تکمیل می توان از آن جلوگیری کرد.

۴- تخلیه در سازه های بتنی:

تخلیه نامناسب بتن. همچنین در این حالت سطح بالایی بتن از بتن پایه جدا می شود. سفت شدن لایه رویی بتن قبل از سخت شدن بتن پایه باعث ایجاد ترک می شود. به این دلیل که آب و هوایی که از بتن پایینی خارج می شود، بین این دو سطح برخورد می کند، بنابراین یک فضای خالی ایجاد می شود. جایی که می توان با استفاده از تکنیک های تکمیل مناسب از لایه برداری نیز جلوگیری کرد. بهتر است پس از پایان روند خونریزی شروع به اتمام کنید.

۵- گرد و غبار در سازه های بتنی:

که به آن گچ نیز می گویند، تشکیل پودر بتن ریز و شل بر روی بتن است که در اثر متلاشی شدن سخت شده است. این به دلیل وجود آب بیش از حد در بتن است. این باعث می شود آب از بتن خارج شود، زیرا این ذرات ریز مانند سیمان یا ماسه به سمت بالا بالا می روند و خوردگی حاصل باعث ایجاد گرد و غبار در سطح بالایی می شود.

برای جلوگیری از گرد و غبار، باید از مخلوط بتن کم سست برای به دست آوردن سطح بتنی جامد با مقاومت سایشی خوب استفاده شود. از افزودنی های کاهنده آب برای ایجاد رکود مناسب استفاده کنید. همچنین توصیه می‌شود از تکنیک‌های تکمیل بهتر استفاده شود و پس از برداشتن آب خروجی از سطح بتن، عمل‌کاری باید شروع شود.

۶- چین خوردگی در سازه های بتنی:

هنگامی که یک دال بتنی با حرکت لبه ها یا گوشه ها به بالا یا پایین به شکل منحنی تغییر شکل می دهد، به آن چین خوردگی می گویند . عمدتاً به دلیل تفاوت در میزان رطوبت یا درجه حرارت بین سطح لت (بالا) و پایه لت (پایین) ایجاد می شود. چین خوردگی دال بتنی ممکن است به صورت توری به سمت بالا یا پایین باشد. هنگامی که سطح بالایی قبل از سطح پایین خشک و سرد می شود، شروع به جمع شدن و پیچ خوردن به سمت بالا می کند.

هنگامی که سطح زیرین به دلیل درجه حرارت بالا و رطوبت زیاد خشک و سرد می شود، قبل از سطح بالایی جمع می شود و به سمت پایین پیچ می خورد. برای جلوگیری از کمانش، از مخلوط بتن با انقباض کم استفاده کنید، اتصالات کنترلی ایجاد کنید، تقویت لبه های سنگین و یا لبه هایی با ضخامت زیاد ایجاد کنید.

۷- گلدهی در سازه های بتنی:

ایجاد رسوب نمک در سطح بتن است. نمک های تشکیل شده عموما سفید هستند. این به دلیل وجود نمک های محلول در آب است که در ساخت مخلوط بتن استفاده می شود. هنگامی که بتن سخت می شود، این نمک های محلول با فشار هیدرواستاتیکی به سطح بالایی برده می شوند و پس از خشک شدن کامل، رسوبات نمک روی سطح ایجاد می شود. می توان با استفاده از آب تمیز و خالص برای اختلاط، استفاده از سنگدانه های غیر فعال شیمیایی و غیره و اطمینان از اینکه سیمان نباید دارای قلیایی بیش از ۱% وزنی باشد، از آن جلوگیری کرد.

۸- پوسته پوسته شدن و خرد شدن در سازه های بتنی:

پوسته پوسته شدن و خرد شدن، در هر دو مورد سطح بتن خراب می شود و بتن کنده می شود. دلیل اصلی این نوع وضعیت، نفوذ آب از سطح بتن است. این امر باعث خوردگی فولاد و پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن آن می شود. برخی از دلایل دیگر استفاده از مخلوط بتن بدون هوادهی، عمل آوری ناکافی و استفاده از بتن کم مقاومت و غیره است.

منبع :  ساخت و ساز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا