فن ساخت و سازفن مدیریت پروژه

۵ گام برای برنامه ریزی زمان Takt

به گزارش سایت ساختمان : به عنوان پیشگفتار برای پست، فکر می کنم راه های زیادی وجود دارد که می توان برنامه ریزی زمانی Takt (TTP) را اجرا کرد. این واقعیت که در مورد این موضوع در ساخت و ساز تحقیق زیادی انجام نشده است به این معنی است که قطعاً این یک سؤال باز است. از طریق چند تکرار و تحقیق، روش پنج مرحله ای زیر بهترین روش برای برنامه ریزی زمانی تکت تاکنون است. اولین تکرار از یک مطالعه موردی که در آن برنامه ریزی زمانی Takt در مرحله بیرونی ساخت و ساز استفاده شد، به دست آمد۱رویکرد پنج مرحله ای یک رویکرد منطقی به برنامه ریزی است. در واقع وقتی با افراد سطح بالا در شرکت‌های ساختمانی صحبت می‌کنم، آنها همیشه این کار را انجام می‌دهند. با این حال، وقتی به محل کار می روید و نحوه کار افراد را می بینید، روش های آنها معمولاً با آنچه در زیر تجویز می شود متفاوت است. معمولاً روش آنها بر پایه ۱) تکیه بر یک سرپرست عالی برای کشف جریان کار و تلاش برای سوق دادن همه افراد به اجرای آن بر اساس برنامه خود استوار است، ۲) به ارث بردن مجموعه ای از مناطق از مرحله قبلی کار که ممکن است یا ممکن است با قصد ایجاد نشده باشد، یا ۳) ترکیبی از این دو.

شکل ۱: ۵ گام برای برنامه ریزی زمان Takt

مرحله ۱ – جمع آوری داده ها
توسعه یک برنامه زمانی Takt به داده های تولید از هر تجارت به صورت جداگانه و کل تیم، بسیار قبل از ساخت، نیاز دارد. ممکن است در این مرحله یک برنامه زمانی اصلی ایجاد شده باشد. جمع آوری داده ها با یک جلسه تیم تولید، متشکل از معاملات درگیر در کار و پیمانکار عمومی (GC) آغاز می شود.

داده هایی که باید در گفتگو با معاملات جمع آوری شود، مختص آنها، کار و زمینه پروژه است. در اینجا چند سوال برای پرسیدن در این مرحله وجود دارد. آنها چگونه می خواهند در فضای این پروژه حرکت کنند؟ چه جایگزین هایی در دسترس هستند؟ محدودیت های مواد و نیروی انسانی یا روش های جایگزین کار چیست؟ قبل از شروع کار چه کارهایی باید انجام شود؟ توالی کار در داخل چگونه است (به عنوان مثال، برقکارها می خواهند ذوزنقه ها را تنظیم کنند، مجرا را اجرا کنند و سپس سیم بکشند)؟ آیا می توان دنباله را تقسیم کرد یا می توان کار را در مرحله بعدی انجام داد (به عنوان مثال، آیا برقکار باید بلافاصله پس از اجرای مجرا سیم بکشد)؟

معاملات ممکن است برنامه ها را رنگ آمیزی کنند تا گردش کار مورد نظر خود را نشان دهند، چه چیزی را می توان تکمیل کرد، چه مدت طول می کشد، و تحت چه مفروضاتی. همچنین درک مجموعه ای از گزینه های بالقوه برای یک معامله مهم است، حتی اگر برخی از آنها از دیدگاه آنها بهینه به نظر نرسند. این امکان را برای یک رویکرد مبتنی بر مجموعه برای توسعه برنامه فاز فراهم می کند. سپس مجموعه گزینه‌های هر معامله را می‌توان در برابر مجموعه‌ای از گزینه‌های موجود برای معاملات دیگر آزمایش کرد، به طوری که یک طرح ترکیبی برای پروژه به‌عنوان یک کل بهتر از آنچه می‌توانست به دست آورد اگر هر معامله به‌صورت جداگانه تنها ترجیح داده شده خود را ارائه می‌کرد، ایجاد کرد. گزینه، یا قرار بود GC یک برنامه زمانبندی در معاملات برای مطابقت با آن تنظیم کند.

نماینده تجاری در مکالمه باید بتواند این سطح از جزئیات را ارائه دهد، به عنوان مثال، سرکارگر بتواند متعهد به انجام کار باشد. مزیت برنامه ریزی اولیه با این جزئیات این است که افراد درک عمیقی از قابلیت های تولید خود و برنامه تولید حاصل از اطلاعات جمع آوری شده پیدا می کنند.

مرحله ۲ – تعریف زمان منطقه و Takt
تعریف زون و زمان تاکت به یکدیگر مرتبط هستند زیرا مدت زمان لازم برای تکمیل یک فعالیت بستگی به مکان و آنچه که باید ساخته شود دارد. مناطق به سه صورت تعریف می‌شوند: (۱) بهبود مناطقی که قبلاً در مرحله کاری قبلی ایجاد شده‌اند، (۲) استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده به روشی جامع (یعنی تمام معاملات در هنگام ایجاد مناطق در نظر گرفته می‌شوند)، یا (۳) طراحی مناطق برای برآوردن (و سپس بهبود) کار یک تجارت، زیرا از داده‌ها مشخص است که کار آنها «گلوگاه» خواهد بود. این مجموعه اولیه از مناطق نقطه شروع برای تکرار است.

مرحله ۳ – شناسایی توالی تجارت
با توجه به مجموعه ای از مناطق، توالی تجارت ممکن است از طریق برنامه ریزی کشش و کار در اسناد ساخت و ساز به عنوان یک تیم به دست آید. هنگام شناسایی توالی معاملات، شناسایی و مستندسازی الزامات خاصی که هر تجارت دارد به منظور انتقال صحیح مناطق از یک تجارت به تجارت دیگر مهم است.

مرحله ۴ – ایجاد تعادل در برنامه
ایجاد تعادل در برنامه به روشی تقریباً دقیق انجام می شود. از مناطق پیشنهادی اکنون می توان مدت زمان فعالیت برای هر تجارت را اصلاح کرد. به ندرت اتفاق می افتد که تمام مدت فعالیت های تجاری از ابتدا در هر منطقه کاملاً متعادل باشد. به طور معمول مدت زمان در مناطق متفاوت خواهد بود. هنگامی که تنوع مشخص شد، تیم تولید می تواند شروع به ایجاد تعادل در تولید کند.

تیم تولید چندین روش برای متعادل کردن گردش کار و طراحی سیستم تولید دارد. تیم می تواند بر روی مناطق تکرار کند. اگر مناطق به طور مداوم در سراسر معاملات ناهموار باشند، تیم می تواند آنها را دوباره طراحی کند. در حالت ایده‌آل، تیم پروژه می‌تواند طراحی واقعی را تغییر دهد، اگر برای بهبود تولید زود باشد. مناطق ممکن است به دلیل ماهیت چیزی که در حال ساخت است نامتعادل باشند (به عنوان مثال، یک اتاق عمل دارای کار بیشتری نسبت به یک اتاق بیمار استاندارد است). به این ترتیب، برخی از معاملات ممکن است مجبور شوند کار خاصی را کنار بگذارند و آن را «خارج از تکت» انجام دهند. این تیم همچنین می‌تواند روش‌های کار، دامنه تجارت (با ارائه ساختار قراردادی که پول را قادر می‌سازد در سراسر مرزها جریان یابد) را بازبینی کند، و ترتیب معاملات را به منظور متعادل کردن کار بازسازی کند. شاید یک معامله بتواند (به صورت جداگانه یا مشترک با سایر مشاغل) کارهای بیشتری را پیش ساخته و زمان نصب در میدان خود را کاهش دهد تا زمان Takt کمتری داشته باشد. توالی تجارت همچنین می تواند با تقسیم یک فعالیت تجاری به وظایف متعدد (مثلاً جدا کردن نصب مجرای برق از سیم کشی) تغییر کند و زمان Takt سریعتر را فعال کند. سپس برنامه کلی کوتاه می‌شود، زیرا مقیاس‌های زمانی Takt در تعداد مناطقی که معاملات در آن حرکت می‌کنند کاهش می‌یابد.

مرحله ۵ – نهایی شدن برنامه زمانبندی تولید
نهایی کردن برنامه تولید نیاز به اعتبار دارد، به عنوان مثال، هر معامله باید اطمینان حاصل کند که توالی آنها امکان پذیر است و آنها می توانند کار را در هر منطقه ای که به آن اختصاص داده شده است را در زمان Takt انجام دهند.

این پنج مرحله برای برنامه ریزی زمانی تکت است. داده ها را جمع آوری کنید، زمان تاکت بالقوه و مجموعه ای از مناطق را شناسایی کنید که می تواند خواسته های پروژه را برآورده کند، دنباله لازم را درک کنید، برنامه را متعادل کنید و برنامه را نهایی کنید. مراحل کاملاً تکراری هستند و به ندرت می توان همه چیز را از ابتدا به درستی انجام داد. با انجام مراحل به صورت تیمی، نتیجه برنامه ای است که همه باید آن را درک کنند، همه به آن اعتقاد دارند و خواسته های پروژه را برآورده خواهند کرد.

منابع

۱. فراندسون، ا.، برگده، ک.، و تاملین، آی. (۲۰۱۳). برنامه ریزی زمانی تکت برای ساخت روکش خارجی. Proc. بیست و یکمین کنفرانس سالانه بین المللی گروه ساخت و ساز ناب. (IGLC 21)، فورتالزا، برزیل.

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا