فن اسکلت بتنیفن ساخت و ساز

نحوه تعمیر ستون های بتنی آسیب دیده کج شده در اثر زلزله

ساخت خانه ویلایی : در این مقاله بخوانید

تاثیر زلزله بر ستون های بتنی

ساختمان های ساخته شده قبل از سال ۱۹۸۱ بر اساس استانداردهای لرزه ای منسوخ طراحی شده اند . بسیاری از ساختمان هایی که در زلزله بزرگ هانشین آواجی فروریخت یا آسیب دیدند بر اساس استانداردهای مقاومت در برابر زلزله منسوخ طراحی شده بودند. به صاحبان ساختمان ها توصیه میکنیم که عیب یابی لرزه ای و مقاوم سازی ساختمان های خود را حتمآ قبل از ساخت انجام دهند.

با زمین لرزه هایی مانند زلزله بزرگ هانشین آواجی، زلزله نیگاتا چوتسو و زلزله بزرگ ژاپن شرقی، تنها با در نظر گرفتن سال های اخیر، ژاپن تعداد زیادی زمین لرزه بزرگ را تجربه کرده است که خسارات زیادی به ساختمان های سراسر  این کشور وارد کرده است.

علاوه بر این، بر اساس ارزیابی احتمال وقوع زلزله در ۳۰ سال آینده، احتمال وقوع زلزله توکای یا زلزله‌ای که مستقیماً در منطقه توکیو رخ می‌دهد بسیار زیاد است و به ترتیب ۸۷ و ۷۰ درصد است. به عبارت دیگر، لازم است همیشه برای خطرات احتمالی مرتبط با یک زلزله بزرگ آماده باشیم.

با تنظیم ستون های کج شده می توان ظرفیت باربری مورد نیاز ستون های آسیب دیده در اثر زلزله را بازیابی کرد. در هنگام زلزله، قسمت های فوقانی و تحتانی شفت بیشتر در معرض نیروهای برشی قرار می گیرند. در حالی که اگر نیروها زیاد باشند، شفت ممکن است بیشتر مقاومت خود را از دست بدهد و تحت بارهای لرزه ای و عمودی کج شود.

فرآیند توضیح داده شده در این مقاله برای اصلاح ستون های اریب ایده آل است. مقاوم سازی ستون های آسیب دیده در قسمت فوقانی شامل برآورد بارهای وارده به ستون های آسیب دیده، بالا بردن تیرهای نگهدارنده توسط ستون، حذف بتن آسیب دیده و میلگردهای فولادی تغییر شکل یافته، نصب آرماتورها، مونتاژ قالب و ریختن بتن می باشد. بتن همچنین باید پس از برداشتن قالب به اندازه کافی عمل آوری شود.

ستون های کج شده در بالای آن در اثر زلزله چگونه اصلاح می شوند؟

۱. اولین گام این است که تیرهای منحرف را که محور آسیب دیده را نگه می دارند بالا بیاورید تا سطح را بازیابی کنید و بارهای روی شفت را تا حدی آزاد کنید. برای بلند کردن تیرها می توان از بوم های قابل تنظیم یا وسایل مناسب دیگر استفاده کرد.

۲. بار روی بوم ها باید تخمین زده شود تا تعداد بوم های مورد نیاز برای کار مشخص شود. همانطور که ظرفیت بالابر شفت جرثقیل به طور کلی شناخته شده و توسط سازنده ارائه می شود.

۳. تیرهای جرثقیل را در مکان های مناسب آماده کنید تا مانع از فرآیند تعمیر نشود.

۴. تیر را با استفاده از پایه های جک پس از قرار گرفتن در موقعیت خود به سطح مورد نیاز برگردانید. در حالی که در صورت مشکل بودن فرآیند بلند کردن، می توان بتن را از ستون جدا کرد، آرماتور تغییر شکل یافته را قطع کرد و سپس به روند بلند کردن ادامه داد.

۵. پس از رسیدن به سطح مورد نیاز، برای بهبود جزئیات آرماتور اتصال، بتن را از پایین تیر جدا کنید.

۶. قرار دادن آرماتورهای ستون جدید و چسباندن آنها با ستون های موجود. جایی که طول اتصال بین آرماتورهای موجود و جدید باید حداقل ۴۰ روز باشد. رکاب ها باید دوباره چیده شوند و در صورت لزوم اضافه شوند.

۷. قرار دادن و مونتاژ قالب ها. به طوری که در صورت مشکل ریختن بتن باید سوراخی در دال کف ایجاد کرد تا بتن ریزی تسهیل شود.

۸. بتن را به درستی ریخته و یکپارچه کنید.

۹. در نهایت قالب را برداشته و بتن را تا زمانی که مقاومت کافی داشته باشد به درستی عمل آوری کنید.

روش فوق برای ستون های آسیب دیده در بالا است. همانطور که اگر کف شفت آسیب دیده باشد، باید روند مشابهی را دنبال کرد. در این حالت، تقویت شفت باید تا پایه گسترش یابد و به درستی مفصل شود.

پرسش و پاسخ در مورد اصلاح ستون های آسیب دیده در هنگام زلزله:

۱. مقاوم سازی و بهسازی سازه های بتنی چیست؟

فرآیند بازسازی و نوسازی عناصر بتنی سازه ای مانند ستون ها، تیرها، دال ها، دیوارها و غیره است. در مواردی که مقاوم‌سازی شامل تعیین منشأ سفتی، حذف مواد آسیب‌دیده ، و انتخاب مواد تعمیر و تکنیک‌های تعمیر مناسب است.

۲. اهداف مقاوم سازی عناصر بتنی سازه ای چیست؟

هدف از مقاوم‌سازی بازیابی ظرفیت باربری عضو آسیب‌دیده و افزایش طول عمر آن یا افزایش حداکثر ظرفیت بار در زمانی که افزایش بار تحمیلی به دلیل تفاوت در عملکرد ساختمان انتظار می‌رود، است.

۳. آیا می توان شفت آسیب دیده ای که تحت بار کج شده است را تعمیر کرد؟

ستون های بتنی ممکن است در اثر نیروهای زلزله آسیب ببینند و کج شوند. این نوع ستون را می توان با رهاسازی بار روی ستون، حذف بتن آسیب دیده و میلگردهای تغییر شکل یافته، نصب میلگردهای جدید، ریختن بتن به شکل های از پیش مونتاژ شده و در نهایت عمل آوری بتن برای رسیدن به مقاومت کافی اصلاح کرد. پس از آن، ستون را می توان بارگذاری کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا