فن اسکلت فلزیفن ساخت و سازفن مصالح ساختمانی

نحوه اندازه گیری خوردگی آرماتورهای فولادی در ساختمان ها

ساخت ویلا در این مقاله بخوانید

خوردگی میلگرد در ساختمان ها چگونه اندازه گیری می شود؟

اندازه گیری خوردگی آرماتورهای فولادی در بتن برای تجزیه و تحلیل استحکام و دوام سازه ضروری است.خوردگی فولاد نه تنها عمر سازه را کاهش می دهد، بلکه هزینه بازرسی و نگهداری را نیز به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.در حال حاضر هیچ دستگاه یا تکنولوژی در دسترس نیست که بتواند میزان خوردگی فولاد را اندازه گیری کند، اما اندازه گیری خواص بتن مانند مقاومت و پتانسیل نیم سلولی بتن می تواند پتانسیل خوردگی میلگرد را ارزیابی کند.

اندازه گیری خوردگی پایه های تقویت کننده فولادی:

به طور کلی یون ها از طریق منافذی که بتن را به عنوان الکترولیت عمل می کند به داخل بتن نفوذ می کنند در این حالت ممکن است خوردگی میله های آهنی فرو رفته در بتن رخ دهد، زیرا با حرکت الکترون ها در بتن، میدان الکتریکی پتانسیل ایجاد می شود. میدان پتانسیل الکتریکی پایه ای برای مطالعه خوردگی میله های فولادی در داخل بتن بر روی میله های آهنی ایجاد می شود.

اکثر تکنیک های اندازه گیری خوردگی بر اساس بررسی وضعیت الکتروشیمیایی بتن مسلح است.این بررسی عموماً از سطح بتن انجام می شود.تکنیک های مختلفی برای اندازه گیری خوردگی فولاد توسعه یافته و مورد استفاده قرار گرفته است، به عنوان مثال مقاومت سنج و پتانسیل نیمه سلولی

مقیاس مقاومت در برابر خوردگی میلگرد:

خوردگی فولاد در بتن یک فرآیند الکتروشیمیایی است که جریانی را ایجاد می کند.مقاومت بتن بر جریان این جریان تأثیر می گذارد.هرچه مقاومت الکتریکی کمتر باشد جریان خورنده راحت تر از بتن عبور می کند و پتانسیل خوردگی بیشتر می شود. مقاومت بتن شاخص خوبی برای پتانسیل خوردگی است.مقاومت برای ارزیابی پتانسیل خوردگی آرماتورهای فولادی تعبیه شده در بتن، این یک تکنیک بسیار ساده و به راحتی در این زمینه است.

مقاومت سنج دستگاهی با کاربری آسان و قابل حمل با وزن حدود ۲.۲ کیلوگرم است که دارای دو یا چند پروب است که روی سطح بتنی با ژل رسانا بین پروب ها و سطح قرار می گیرد. امروزه مقاومت بتن بر روی صفحه LCD نمایش داده می شود. مقاومت سنج ها با حافظه غیرفرار و نمایشگر گرافیکی رنگی موجود است که می تواند از طریق آن داده ها به کامپیوتر منتقل شود، برای اندازه گیری مقاومت، پروب های فلزی بر روی سطح بتن قرار گیرد.

یک جریان شناخته شده به پروب های خارجی منتقل می شود و افت پتانسیل حاصل بین پروب های داخلی اندازه گیری می شود. مقاومت با تقسیم افت پتانسیل بر جریان محاسبه می شود. خوردگی معمولاً در رابطه با مقدار مقاومت بتن در نظر گرفته می شود که در جدول زیر نشان داده شده است.

سطح مقاومت (kOhm/cm) نرخ سایش احتمالی
<5 بسیار بالا
۵ تا ۱۰ بالا
۱۰ تا ۲۰ متوسط ​​تا کم
> 20 خیلی کم
جدول ۱ سطح مقاومت در برابر نرخ خوردگی بالقوه آرماتورهای فولادی در بتن

تست پتانسیل سلول پایه:

اختلاف پتانسیل بین سطح بتن و آهن نشانگر خوبی برای جریان جریان است، فرآیند الکتروشیمیایی جریان الکتریکی تولید می کند که می توان آن را به صورت میدان الکتریکی روی سطح بتن اندازه گیری کرد. محل های خورده شده را می توان تشخیص داد، پتانسیل خوردگی معمولاً با توجه به مقادیر اختلاف پتانسیل همانطور که در جدول ۲ در زیر آورده شده است در نظر گرفته می شود.

ارزش بالقوه نرخ سایش احتمالی
<= 0.20 V احتمال عدم خوردگی ۹۰%
۰.۲۰ تا -۰.۳۵ V فعالیت فرسایشی نامشخص
۰.۳۵ V احتمال خوردگی بیش از ۹۰ درصد
جدول ۲ مقدار آزمایش بالقوه سلول پایه در مقابل نرخ بالقوه خوردگی میله های آهن در بتن

استفاده از تجهیزات تست قابلیت استفاده از سلول پایه آسان است و وزن آن حدود ۵.۵ کیلوگرم با صفحه نمایش بزرگ و عملکرد ساده است. مقادیر اندازه گیری شده را می توان بر روی صفحه نمایش نشان داد. برای انجام این آزمایش باید دسترسی فولادی در سازه بتنی در چند نقطه برای تامین رسانایی الکتریکی موجود باشد، برای سازه های جدید این مکان ها باید در مرحله طراحی مشخص شوند.

به طور کلی حفره هایی در محل های مورد نظر حفر می شود تا میله های آهنی تعبیه شده در بتن را مشخص کنند، سپس یک کابل برق به میله های فولادی متصل می شود، پس از اتصال از بیرون می توان آن را دوباره با استفاده از ملات اپوکسی وصل کرد، انتهای مثبت بتن. ولت متر برای نشان دادن نیم سلول به آرمیچر لخت و ترمینال منفی (مشترک) متصل می شود، سطح بتن به تعدادی شبکه تقسیم می شود، الکترود مرجع در امتداد نقطه گره حرکت می کند و پتانسیل مربوطه ثبت می شود و اینها را نشان می دهد. پتانسیل سایش نشان داده شده است.

تجهیزات تست رشد خوردگی:

این یک ابزار آزمایشی مقرون به صرفه و غیر مخرب است که می تواند سه آزمایش را بر روی بتن انجام دهد که عبارتند از: آزمایش مقاومت الکتریکی، آزمایش پتانسیل سلول سالن و میزان خوردگی میله آهنی. واقعی با آهن است، بنابراین نیازی به سوراخ کردن بتن نیست. میله های آهنی را در معرض دید قرار دهید و آنها را مانند تست های مورد بحث در بالا به گیج های سایش متصل کنید.

منبع :  فن ساختمان

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا