فن اسکلت دریاییفن ساخت و ساز

انواع سازه های دریایی شناور

  1. سکوهای پایه کششی بتنی (TLP).
  2. شناورهای بتنی عمیق کشیده شده (DDCF).
  3. کشتی های مؤسسات صنعتی.
  4. پل های شناور
  5. اسکله های شناورپ
  6. طراحی ویلا

۱- سکوهای پایه کششی بتنی دریایی (TLP):

این شامل یک پایه شناور، ستون‌هایی است که از پایه تا سقف امتداد می‌یابند که بر روی ستون‌ها قرار دارد و همه اجزا را می‌توان از بتن ساخت. بدنه توسط طناب های بلندی که در یک انتها به لنگرهای بزرگ در بستر دریا متصل شده و در انتهای دیگر به گوشه های بدنه متصل می شوند، در موقعیت خود قرار می گیرد. کشش در طناب ها قبل از اعمال آنها تعیین می شود. عمق عملی آب برای استفاده از این نوع سازه در محدوده ۳۰۰-۱۵۰۰ متر می باشد. اندازه سکوی ساقه تنش بتن با مقدار وزن عملیاتی که باید حمل شود کنترل می شود.

۲- شناورهای بتنی فراساحلی عمیق کشیده شده (DDCF):

این نوع سازه متشکل از پانتون، تیرک و هر تکیه گاه، جدای از استفاده از سیستم لنگر معمولی در پانتون های بتنی عمیق، مشابه سکوی پایه کششی بتنی است. در شرایط عملیاتی، DDCF ها از طریق پیش نویس های نسبتا طولانی که از پایین بدنه لنگر انداخته اند، در جای خود باقی می مانند. طول کشش بیش از ۱۳۰ متر و وزن زیاد و مرکز ثقل پایین آن، بدنه را تا حدی تثبیت می کند که تقریباً نسبت به حرکت دریا حساس نیست. این سکو برای عمق آب ۳۰۰-۹۰۰ متر قابل اجرا است.

۳- کشتی های کارخانه های صنعتی فراساحل:

آنها قایق های بتنی پیش تنیده ساخته شده سفارشی هستند که سطح پشتیبانی را برای پردازش ماشین آلات، محل کار، انبارداری و فضاهای زندگی که نیاز به تولید گاز یا نفت یا سایر کاربردهای صنعتی دارند، می دهند. کاربردهای عملی کشتی‌های کارخانه بتن مسلح تولید کود، کارخانه‌های تولید، پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌های نمک‌زدایی، نیروگاه‌های برق، تأسیسات پردازش شیمیایی، تأسیسات تولید نیروی جزر و مدی، و کارخانه‌های گاز طبیعی مایع (LNG) و گاز مایع (LPG) است.

۴- پل های شناور دریایی:

این نوع اعضای بتنی که برای عبور از رودخانه ها استفاده می شوند، راه حلی بسیار مقرون به صرفه و کارآمد برای کاربردهای خاص یا مکان های چالش برانگیز تولید می کنند. تعدادی پل بتنی پانتونی قابل توجه وجود دارد، به عنوان مثال پل کانال هود و پل جزیره فورد در ایالات متحده.

۵- اسکله های شناور دریایی:

تعداد زیادی اسکله در سرتاسر جهان در اندازه های مختلف ساخته شده است، مانند اسکله برای قایق های ماهیگیری کوچک و اسکله های بزرگ برای کشتی های کانتینری، قایق های فری و کشتی های کروز. اسکله های شناور می توانند تغییرات فصلی در سطح آب یا نوسانات جزر و مدی را به دلیل ایجاد حرکت بالا و پایین با بالا و پایین رفتن سطح آب تحمل کنند. اسکله های شناور پیش ساخته و پیش تنیده ساخته شده در والدز، آلاسکا وجود دارد که در نمونه ای از اسکله های شناور نشان داده شده است.

برخی دیگر از سازه های بتنی دریایی:

انواع دیگری از سازه های بتنی دریایی وجود دارند که در دسته بندی های فوق الذکر قرار نمی گیرند، به عنوان مثال مخازن ذخیره نفت بتنی زیر دریا، کیسون های دیوار بتنی پرچمدار و تونل های مستغرق ساخته شده از مقاطع بتن مسلح.

انواع سازه های بتنی دریایی

با افزایش تقاضای جهانی برای هیدروکربن ها، مهندسی دریایی نقش غالبی در فناوری دریایی ایفا می کند. مهندسی دریایی ارتباط نزدیکی با حفاری و فناوری تولید دارد. با توجه به اینکه عمق چاه می تواند به چندین هزار متر برسد، ممکن است عمق چند صد متری آب در مکان های دریایی نسبتاً بی اهمیت به نظر برسد. اما از نظر نصب و راه اندازی سکوهای اکتشافی و تولیدی این آبخوان ناچیز است.

ظاهراً از نصب و راه اندازی سکوهای اکتشاف و تولید که به دلیل شرایط نامساعد محیطی و بارهای زیادی که ممکن است ایجاد کنند، طراحی سازه را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد. چه سکو شناور آزاد، هم تراز یا ثابت باشد، اتصالات دائمی مانند رشته های مته و جک ها فقط امکان حرکات نسبی افقی و عمودی بین بدنه و کف دریا را فراهم می کند. اگر ساختار تکیه گاه عرشه به سمت مسیر دریا حرکت کند، باید دستگاه های جبران کننده ارائه شود.

منبع :  آموزش ساخت و ساز

رضا امیری

نوشتاری به آیندگان...

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا